Карта нижньої течії Дніпра XVII століття

Карта нижньої течії Дніпра. Вперше відома як частина Радзивіллової карти Великого князівства Литовського Томаша Маковського 1613 р. Окремим відбитком з’явилася у другому виданні атласу Віллема Янсона Блау “Appendix Theatri A. Ortelii et Atlantis G. Mercatoris” 1631 р.

Карта складається з двох поєднаних смуг і показує течію Дніпра від Черкас до Чорного моря. На чотирьох фігурних картушах — інформація про про козаків, дніпрові пороги, назви дев’яти найбільших, умовні позначення міст. Є багато написів з інформацією про традиції козаків, їхні садиби на Хортиці і Томаківці, про фортеці Очаків і Перекоп, про добування солі тощо.

Авторство карти не до кінця досліджене. Імовірно, її створили під час подорожі австрійського дипломата Еріха Лясоти із Стеблева, який 1594 р. здійснив подорож на Запорозьку Січ і прожив там понад місяць.

Карта найкраще гуглиться саме як “Map of the Dnieper by Willem Blaeu” і, що цікаво, в результатах пошуку — багато пропозицій її придбати. Описується як оригінал, вартість 1300 євро. Я не знавець ринку антикваріату, але чи це не задешево? Також деякі сайти пропонують придбати репринти карти за 300-500 євро (!).

Для тих, хто не має натхнення витрачати тисячі євро, можна скачати і роздивитися pdf карти Дніпра 1613 року в прекрасній якості на сайті Інституту історії НАНУ та порівняти з її пізнішим варіантом 1643 року, вміщеним у видання “Україна на стародавніх картах. Кінець XV—перша половина XVII ст.” (с. 188-189).