Карта світу Птолемея

Грецький вчений Клавдій Птолемей (бл. 90 – 168 рр.) — один з найвідоміших картографів світу, хоча жодної його карти не збереглося, вони згоріли під час пожежі в Александрійській бібліотеці. Усі “карти Птолемея”, які ви могли бачити — пізніші роботи ХV-XVII століть, виконані на основі його восьмитомної праці “Керівництво з виготовлення географічних карт”, нині відомої просто як “Географія”.

Це ніяк не применшує значення грецького картографа, праці якого вважаються кульмінацією картографічної науки античного світі. В тексті “Географії” Птолемей вказав географічні координати восьми тисяч опорних пунктів, від Скандинавії до верхів’я Нілу, від Атлантичного океану до Індокитаю. Це допомогло, як вважається, доволі точно відтворити оригінальні зображення.

Існує багато варіантів манускриптів “Географії” Птолемея, починаючи від XV століття. Одні містять карти, інші — ні. Манускрипти з картами відрізняються між собою. Одні містять 26 великих карт, вміщених до восьмого тому “Географії”. Інші містять 64 карти, розміщені по всьому тексту. Окрім цих карт, є універсальна карта світу, виконана на одному або чотирьох аркушах.

Птолемей розглянув існуючі на той час картографічні проекції і запропонував дві нові — конічну та псевдоконічну (видозмінену стереографічну). Це допомогло краще зобразити співвідношення різних континентів. Він також вперше зорієнтував північ до верхньої рамки карти.

Не хотілося вставляти якесь зображення з мережі, тому я векторизував один з варіантів карти світу Птолемея і залишив на ній тільки воду:

  • Сосса Р. І. Історія картографування території України. 2007
  • Остапчук С. М. Картографія. Факти, матеріали, відомості. Рівне, 2014.