План Чугуєва 1853 року

Продовжуючи тему Чугуєва — місто пам’ятає і про військові, і про топографічні свої традиції. Коли ви приїжджаєте до будь-якого міста України, то найпоширенішою картою в продажу є або сучасний план вулиць/будинків, або якась туристична карта історичної частини. В Чугуєві ж на вас чекає складана карта-план військового поселення 1853-го року.

В заголовку вказано масштаб — “Масштабъ въ Английскомъ дюйми 250 Сажень”. Відповідна лінійка масштабу, зроблена одночасно в двох цих одиницях виміру, знаходиться прямо під ним. Для будівель на плані є 77 позначок, які зліва і справа пояснені текстом. Вони поділяються на групи в залежності від того, чиїм коштом зведені: коштом скарбниці, государя імператора, власним коштом, ті, що надійшли до військових з громадського відомства, і будівлі військових поселенців і різночинців.

Розкішне видання, якихось 30 грн, купив пару років тому на Книжковому Арсеналі в Києві. На звороті — старі фотографії будівель, що досі збереглися, з короткою довідкою про них. Ідеальний сувенір. Хочеться більше такого з різних міст.