Прото-картографія

На мій дилетантський погляд, з усіх стародавніх карт, виявлених на території України, тільки згадувана раніше “Межиріч-карта” може трактуватися як прото-картографічне зображення. Вона містить багато географічних об’єктів — гори, річку, будівлі, і не містить зображень людей чи тварин.

Решту ж знахідок намагаються притягнути в картографію за вуха. Йдеться про “Дударківську карту”, “Кирилівську карту”, “Путивльську карту” тощо. Фото звідси.

Хоча, на захист давніх українських знахідок можна сказати те, що це не суто вітчизняна практика. Наприклад, перший том масштабного видання “The History of Cartography” теж містить багато сумнівних зображень, які розглядаються як імовірно прото-картографічні, чи як такі, що містять елементи прото-картографії. Причому українські знахідки виглядають переконливіше за багато з наведених там прикладів. Ілюстрації з книги — малюнки, знайдені на території Іспанії, Алжиру, Італії.

В будь-якому випадку, знахідки дописемної епохи можна інтерпретувати по-різному, тому з їхнім трактуванням треба завжди бути дуже обережними.