Радянська туристична карта Риги

Цю складану карту надрукували 1973-го року в Москві накладом 615 000 примірників. Розмір паперу — 72*90 см. На першому плані фотографії на обкладинці — пам’ятник латиським (червоним) стрільцям, а за ним справа — присвячений ним музей (після реконструкції — Музей окупації Латвії).

Всі тексти — російською. Дуже важко знайти хоч якусь картографічну продукцію, надруковану з 1945 по 1990 роки в СРСР, надруковану мовою будь-якої іншої формально рівної союзної республіки. Не знаю, чи існують радянські карти Латвії латиською мовою взагалі.

На двох сторонах аркуша знаходяться різні карти. На одній — загальний план міста з основними дорогами, залізницею, річками, парками, мовським узбережжям. Карту виконано в спокійних, не контрастних кольорах, як і більшість туристичних карт, надрукованих в СРСР.

На зворотньому боці зображено туристичну карту центральної частини Риги. Надзвичайно красиво і охайно промальовано архітектурні пам’ятки та об’єкти інфраструктури (мости, вокзал). Така увага до декоративної частини загалом нетипова для радянських карт, тому заслуговує на особливу увагу.

На обох картах є круглі позначки з цифрами (від 1 до 237), розкриті внизу під мапою. Їх поділено на групи: меморіальні комплекси і пам’ятники, архітектурні пам’ятки, музеї і виставки, театри і цирк, концертні зали тощо.

В ті часи багато вулиць мали ідеологічні радянські назви: вулиці Леніна, Горького, майдан Піонеру, бульвар Комунару і т.д. На окрему увагу заслуговує також коротка історична довідка про місто, написана в типовому колоніальному радянському стилі. Не згадуються національності, які живуть чи колись жили в місті, є тільки “рижани”. Єдина реальна особа, згадана в тексті — Ленін (“Весной 1900 г. Ригу посетил В. И. Ленин, здесь он провел совещание с латышскими социал-демократами”). В тексті всього три дати. Окрім 1900-го року згадується 1201 (рік заснування Риги) і 1967 — рік будівництва меморіального комплексу Саласпілс (на місці нацистського концтабору) за містом. Зате є цілий параграф про Юрмалу і про те, що з міста можна легко до неї доїхати.